Wiosna 2024 roku dla wielu polskich winiarzy będzie wspomnieniem traumatycznym. Sporo winnic straciło zdolność do produkcji własnych owoców w tym, a nawet kolejnym sezonie. Kluczową sprawą jest utrzymania winnicy w tym ciężkim czasie. Oczywistym wydaje się zatem kupowanie owoców na wino od plantatorów, którzy mieli więcej szczęścia. 

Nowa ustawa winiarska dopuszcza pewną możliwość zakupu winogron do innych winiarzy bez utraty statusu drobnego producenta wina z upraw własnych. Warunkiem jest jednak aby pochodziły z winnicy oficjalnie zarejestrowanej, znajdującej się na terenie naszego województwa lub powiatów ościennych. Ilość zakupionych winogron nie może zaś przekraczać wagowo ilości zebranej z własnych upraw. 

Aby kupować więcej owoców lub ich źródła szukać w dalej położonych winnicach, taże poza granicami Polski należy ZREZYGNOWAĆ ZE STATUSU MAŁEGO WINIARZA. Kwestia nie jest aż tak problematyczna jak wielu się wydaje. Dla niektórych winiarzy może okazać się natomiast szansą na ratunek w tych trudnych okolicznościach.


Czy jest to trudne? Czy warto? Jak zrobić to legalnie? 
O tym wszystkim podczas naszego kolejnego spotkania LIVE Z PARAGRAFEM.

Spotykamy się WYJĄTKOWO WE WTOREK, 25 czerwca 2024 roku o 19:30 via ZOOM!


Serdecznie zapraszam i przypominam o konieczności wcześniejszych zapisów:

LIVE Z PARAGRAFEM