Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy?

Email: radoslaw@prawoalkoholowe.pl
Phone: 781 933 188

Zapraszam Cię wcześniej do odwiedzenia zakładki POMOC PRAWNA.




    Komentarze
    • Witam,
      mam pytanie odnośnie produkcji win owocowych z własnych owoców. Jestem rolnikiem posiadam plantacje borówki amerykańskiej, porzeczek i agrestu. Z owoców nie nadających się do sprzedaży chciałbym zrobić wino aby móc je później sprzedać i uzyskać dodatkowy dochód zamiast wyrzucić owoce. Zwłaszcza ze osoby przyjeżdżające po owoce są były by zainteresowane zakupem wina z moich owoców. Chciałbym się dowiedzieć jakie warunki powinienem spełnić aby móc produkować swoje wino owocowe oraz je sprzedawać u siebie w plantacji lub chociaż dowiedzieć się gdzie uzyskam wszystkie potrzebne informacje na ten temat.
      Pozdrawiam Poręba Rafał

      • Odpowiedź na to pytanie nie zmieści się niestety w formularzu odpowiedzi na komentarz, pozwolę sobie zatem napisać maila w tym przedmiocie 🙂

        • Witam.
          chciałbym również podłączyć się do powyższego pytania z tym że nie jestem rolnikiem niebawem zostanie mi przepisana działka (jako darowizna) z sadem oraz budynkiem który bym wykorzystał do produkcji wina owocowego. posiadam już działalność gospodarczą (branża budowlana) jakie warunki powinienem spełnić aby móc produkować swoje wino?

    • Witam. Niedługo otwieramy nowy coctail bar i chcemy zorganizować akcję promocyjną polegającą na rozdawaniu szotów alkoholowych na mieście. Pytanie, które się tutaj nasuwa: czy mogę rozdawać za darmo alkohol w miejscu publicznym? Mamy koncesję oraz pozwolenie na sprzedaż alkoholu, ale w lokalu mieszczącym się w konkretnym miejscu, a chcemy wyjść poza nie.

      • Niestety nie ma takiej możliwości. Złamane zostaną zarówno warunki zezwolenia, które pozwala na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wyłącznie w miejscu określonym z zezwoleniu jak także szereg innych przepisów. Zakazana jest między innymi sama reklama i promocja napojów alkoholowych. Formą tej ostatniej jest między innymi publiczne zachęcanie do spożywania napojów alkoholowych. Są to czyny zagrożone poważnymi karami. Zabronione jest też spożywanie samego napoju przez obdarowanego jeśli dochodzi do niego w miejscy publicznym.

    • Witam
      Chciałbym nabyć beczkę whisky w celach inwestycyjnych, a zatem po pewnym powiedzmy kilkuletnim okresie przechowywania i „starzenia”, odsprzedać ją dalej. Czy taka działalność ograniczona jest jakimiś wymogami prawnymi?

      • Tak, rozlew napojów alkoholowych stanowi działalność regulowaną. Wymaga wpisu do specjalnego rejestru a także przejścia procedur sanitarnych i akcyzowych. Jest to jednak do zrobienia 🙂

    • Witam
      Mam pytanie, jak mam przeprowadzić inwentaryzację roczną . Robię to pierwszy raz. Czy jest jakiś wzór lub program?

      • Co do zasada inwentaryzacja roczna jest pojęciem w zakresie rachunkowości przedsiębiorstwa. Podstawą jest jednak spis z natury, tj. sporządzenie listy składników majątkowych wraz z ich wartością.

    • Witam. Mam pytanie odnośnie rozpoczęcia produkcji nalewek w istniejącym już zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw. Od jakich kwestii formalnych zacząć? Od kontroli Sanepidu? Czy zarejestrowania się jako płatnik podatku akcyzowego? Chodzi mi krok po kroku co trzeba załatwić.
      Pozdrawiam

    • Dzień dobry,
      Jestem pszczelarzem od wielu wielu lat, moja pasieka liczy ok 600 Uli. Z tego co wiem jako rolnik mogę produkować miód pitny bez wpisywania do rejestru z 500l miodu rocznie. Potrzebuję informacji na temat działań jakie muszę wykonać w celu możliwości legalnego sprzedania takiego alkoholu, co muszle załatwić, opłacić i gdzie się udać.
      Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

      • Dzień dobry. Tak dobrze niestety nie będzie 🙂 Można uzyskać wpis do rejestru na uproszczonych zasadach, jeśli produkujemy miody pitne z maksymalnie 500 litrów miodu pochodzącego z własnej pasieki. Sam wpis będzie jednak konieczny. Planuję w najbliższym czasie podcast nagrany z Kings of Mead. Zachęcam do polubienia naszych profili facebookowy. Będziemy publikować informacje na ten temat 🙂

      • Witam
        Na jakich zasadach moge importowac polskie wina do Wielkiej Brytani w celu ich sprzedazy? Moja firma jest zarejestrowana w Wielkiej Brytani.
        Dziekuje.

        • Na zasadach przewidzianych dla importu w danym kraju. Niestety nie mam wiedzy na temat ostatnich zmian w prawie brytyjskim. Jeszcze niedawno nie mieliśmy tu bowiem do czynienia z importem a tzw. wewnątrzwspólnotowym przemieszczeniem towaru akcyzowego, co regulowane było prawem wspólnotowym. Służę kontaktem do fundacji, której celem jest promocja polskiego wina poza granicami naszego kraju. W zeszłym roku udało się zorganizować pierwszą degustację polskiego wina w Londynie, co spotkało się z ciepłym odbiorem. Obecnie szykowana jest oferta hurtowa najlepszych, polskich etykiet.

    • Witam, jeśli jadę z Ukrainy do Polski autem osobowym to alkohol jaki mogę przywieźć (przysługuje 1 litr norma powyżej 22%) musi być oryginalnie zapakowany w butelkę opatrzoną etykietą itd..? czy może to być bimber w plastikowej butelce czy innej butelce bez żadnych znaków ?

    • Dzień dobry!
      Natknąłem się na dylemat dotyczący złocistego trunku – piwa. Mianowicie, są na rynku piwa „niepasteryzowane, niefiltrowane”. Czy mogą one być poddane mikrofiltracji, bez umieszczenia informacji na ten temat na etykecie? Pytam, ponieważ spotkałem się z opinią, głoszącą, że mikrofiltracja i filtracja w świetle prawa to dwa zupełnie odmienne procesy.
      Czy w sytuacji, gdy widnieje na etykiecie hasło „niefiltrowane” to znaczy, że mikrofiltracja nie mogła zostać zastosowana?
      Pozdrawiam serdecznie

      • Nie są to informacje obowiązkowe. Tę o piwie niefiltrowanym podajemy raczej w formie zabiegu marketingowe. Przy czym jednak, każda podana informacja musi być prawdziwa i rzetelna. Mikrofiltracja jest jakąś formą filtracji nie wdając się w szczegóły. Nie nawiązywałbym zatem zupełnie do tej kwestii na etykiecie.

    • Witam,
      przyznam, że jestem laikiem w temacie win stąd poszukiwanie odpowiedzi na wiele pytań. Jestem przedsiębiorcą (1-os dg), prowadzę małą restaurację. Jestem w trakcie zakupu (jeszcze daleka droga-nie jestem rolnikiem), działki rolnej 0,4h z winnicą. Do tematu podchodzę spokojnie przez wzgląd na zupełny brak wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Jednak plany rozwoju już kiełkują w mojej głowie. Pytanie najważniejsze, czy nabyć działkę jako osoba fizyczna czy na firmę? Z czym obie opcje się wiążą, biorąc pod uwagę fakt, że w przyszłości chciałabym produkowane wino sprzedawać we własnej restauracji? Na jakie przepisy zwrócić szczególną uwagę, od czego zacząć gdy już nabędę działkę?
      Będę wdzięczna za pomoc.

      • Serdecznie gratuluję inicjatywy w tak przyjemnym zakresie 🙂 Działalność gospodarcza osoby fizycznej nie stanowi odrębnej osobności prawnej. Kupując zatem nieruchomość jako przedsiębiorca indywidualny, nabywamy ją na własność jako osoba fizyczna. Oczywiście różny będzie sposób traktowania takiej nieruchomości gdy zakupimy ją „na firmę”, tzn. będzie kosztem – jeśli będzie mieć związek z naszymi przyszłymi przychodami (niewątpliwie będzie mieć). Wadą są kwestie rozliczeń w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości – to jednak w przypadku winnicy, raczej nas nie interesuje 🙂 Własność nieruchomości nie ma też większego wpływu na planowaną działalność winiarską. To nie ziemia a uprawy na niej rosnące mają być nasze. Może być nawet innej osoby zatem, jeśli tylko będziemy ją dzierżawić. Jeśli będzie Pani produkować wino w ramach tej samej działalności w oparciu o którą prowadzi restaurację, to będzie mogła oczywiście sprzedawać swoje wina u siebie 🙂

    • Witam, jestem osobą prywatna, mam kilka kolekcjonerskich butelek wina. Czy mogę legalnie je wystawić i sprzedać np, na olx?

      • Art. 43. 1. ustawy o wychowaniu w trzeźwości – Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.

    • witam, dużym uproszeniem 'w papierkach” jest posiadanie swoich owoców. Moje pytanie jest następujące :
      czy majac 0,3 ha porzeczki czarnej moge produkować na 5000 l wina?
      czy ktoś kontroluje ilośc produkcji owoców/wielkośc działki rolnej w stosunku do wyprodukowanej ilości wina?
      marysia
      ps.coraz bardziej mi sie to podoba

    • Witam serdecznie.
      Otwieram wraz ze wspólnikiem miodosytnie w Irlandii, będziemy produkować również wina z suszów owocowych i ziołowych. Mamy już praktycznie wszystko dograne z urzędem skarbowym. Mamy tylko jeden problem.
      Co powinno się znajdować według prawa UE na etykiecie i kontretykiecie. Jest tyle różnych informacji w intrenecie i niektóre tak od siebie różne, że im dłużej przy tym siedzę tym mniej wiem.
      Proszę o pomoc.
      Dziękuję i pozdrawiam z Irlandii

    • Witam serdecznie, jestem rolnikiem i drobnym producentem wina z upraw własnych .Winnica moja jest niewielka 0.5 ha. W tamtym roku otrzymałem z KOWR wpis do rejestru producentów wina. Wszystkie procedury dotychczas przebiegały sprawnie i pozytywnie : Urzędowe sprawdzenie przez Urząd Celny, Sanepid, Piorin, Kowr, Koncesja na sprzedaż wina…no i zaczęły się schody, gdy złożyłem wniosek o banderole. wysłałem niezbędne wpisy , zaświadczenia… Pani z US upiera się jednak że muszę mieć jeszcze wpis do CEIDG albo KRS a takiego wpisu niestety nie posiadam. Napisałem oświadczenie, że nie podlegam takim wpisom na podstawie Dziennika Ustaw z dn,02.12.2021 art 7 pkt 2, jednak ta pani upiera się że muszę mieć jeden z wpisów . Za banderole dziś zapłaciłem wraz z nr wniosku do zapłaty który mi przysłała na dwa odrębne konta ( koszt wytworzenia banderol i wartość banderol ). Mając kontakty z innymi mniejszymi Winnicami, wiem że takich wpisów nie mają. Proszę o pomoc jak to faktycznie powinno być . Pozdrawiam .

      • Proszę do mnie zadzwonić w wolnej chwili. Oczywiście wpis do CEIDG ani KRS nie jest potrzebny.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *