19 Comments

 1. Witam,
  mam pytanie odnośnie produkcji win owocowych z własnych owoców. Jestem rolnikiem posiadam plantacje borówki amerykańskiej, porzeczek i agrestu. Z owoców nie nadających się do sprzedaży chciałbym zrobić wino aby móc je później sprzedać i uzyskać dodatkowy dochód zamiast wyrzucić owoce. Zwłaszcza ze osoby przyjeżdżające po owoce są były by zainteresowane zakupem wina z moich owoców. Chciałbym się dowiedzieć jakie warunki powinienem spełnić aby móc produkować swoje wino owocowe oraz je sprzedawać u siebie w plantacji lub chociaż dowiedzieć się gdzie uzyskam wszystkie potrzebne informacje na ten temat.
  Pozdrawiam Poręba Rafał

  • Odpowiedź na to pytanie nie zmieści się niestety w formularzu odpowiedzi na komentarz, pozwolę sobie zatem napisać maila w tym przedmiocie 🙂

 2. Witam. Niedługo otwieramy nowy coctail bar i chcemy zorganizować akcję promocyjną polegającą na rozdawaniu szotów alkoholowych na mieście. Pytanie, które się tutaj nasuwa: czy mogę rozdawać za darmo alkohol w miejscu publicznym? Mamy koncesję oraz pozwolenie na sprzedaż alkoholu, ale w lokalu mieszczącym się w konkretnym miejscu, a chcemy wyjść poza nie.

  • Niestety nie ma takiej możliwości. Złamane zostaną zarówno warunki zezwolenia, które pozwala na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wyłącznie w miejscu określonym z zezwoleniu jak także szereg innych przepisów. Zakazana jest między innymi sama reklama i promocja napojów alkoholowych. Formą tej ostatniej jest między innymi publiczne zachęcanie do spożywania napojów alkoholowych. Są to czyny zagrożone poważnymi karami. Zabronione jest też spożywanie samego napoju przez obdarowanego jeśli dochodzi do niego w miejscy publicznym.

 3. Witam
  Chciałbym nabyć beczkę whisky w celach inwestycyjnych, a zatem po pewnym powiedzmy kilkuletnim okresie przechowywania i „starzenia”, odsprzedać ją dalej. Czy taka działalność ograniczona jest jakimiś wymogami prawnymi?

  • Tak, rozlew napojów alkoholowych stanowi działalność regulowaną. Wymaga wpisu do specjalnego rejestru a także przejścia procedur sanitarnych i akcyzowych. Jest to jednak do zrobienia 🙂

 4. Witam
  Mam pytanie, jak mam przeprowadzić inwentaryzację roczną . Robię to pierwszy raz. Czy jest jakiś wzór lub program?

  • Co do zasada inwentaryzacja roczna jest pojęciem w zakresie rachunkowości przedsiębiorstwa. Podstawą jest jednak spis z natury, tj. sporządzenie listy składników majątkowych wraz z ich wartością.

 5. Witam. Mam pytanie odnośnie rozpoczęcia produkcji nalewek w istniejącym już zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw. Od jakich kwestii formalnych zacząć? Od kontroli Sanepidu? Czy zarejestrowania się jako płatnik podatku akcyzowego? Chodzi mi krok po kroku co trzeba załatwić.
  Pozdrawiam

 6. Dzień dobry,
  Jestem pszczelarzem od wielu wielu lat, moja pasieka liczy ok 600 Uli. Z tego co wiem jako rolnik mogę produkować miód pitny bez wpisywania do rejestru z 500l miodu rocznie. Potrzebuję informacji na temat działań jakie muszę wykonać w celu możliwości legalnego sprzedania takiego alkoholu, co muszle załatwić, opłacić i gdzie się udać.
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Dzień dobry. Tak dobrze niestety nie będzie 🙂 Można uzyskać wpis do rejestru na uproszczonych zasadach, jeśli produkujemy miody pitne z maksymalnie 500 litrów miodu pochodzącego z własnej pasieki. Sam wpis będzie jednak konieczny. Planuję w najbliższym czasie podcast nagrany z Kings of Mead. Zachęcam do polubienia naszych profili facebookowy. Będziemy publikować informacje na ten temat 🙂

  • Witam
   Na jakich zasadach moge importowac polskie wina do Wielkiej Brytani w celu ich sprzedazy? Moja firma jest zarejestrowana w Wielkiej Brytani.
   Dziekuje.

   • Na zasadach przewidzianych dla importu w danym kraju. Niestety nie mam wiedzy na temat ostatnich zmian w prawie brytyjskim. Jeszcze niedawno nie mieliśmy tu bowiem do czynienia z importem a tzw. wewnątrzwspólnotowym przemieszczeniem towaru akcyzowego, co regulowane było prawem wspólnotowym. Służę kontaktem do fundacji, której celem jest promocja polskiego wina poza granicami naszego kraju. W zeszłym roku udało się zorganizować pierwszą degustację polskiego wina w Londynie, co spotkało się z ciepłym odbiorem. Obecnie szykowana jest oferta hurtowa najlepszych, polskich etykiet.

 7. Witam, jeśli jadę z Ukrainy do Polski autem osobowym to alkohol jaki mogę przywieźć (przysługuje 1 litr norma powyżej 22%) musi być oryginalnie zapakowany w butelkę opatrzoną etykietą itd..? czy może to być bimber w plastikowej butelce czy innej butelce bez żadnych znaków ?

 8. Dzień dobry!
  Natknąłem się na dylemat dotyczący złocistego trunku – piwa. Mianowicie, są na rynku piwa „niepasteryzowane, niefiltrowane”. Czy mogą one być poddane mikrofiltracji, bez umieszczenia informacji na ten temat na etykecie? Pytam, ponieważ spotkałem się z opinią, głoszącą, że mikrofiltracja i filtracja w świetle prawa to dwa zupełnie odmienne procesy.
  Czy w sytuacji, gdy widnieje na etykiecie hasło „niefiltrowane” to znaczy, że mikrofiltracja nie mogła zostać zastosowana?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Nie są to informacje obowiązkowe. Tę o piwie niefiltrowanym podajemy raczej w formie zabiegu marketingowe. Przy czym jednak, każda podana informacja musi być prawdziwa i rzetelna. Mikrofiltracja jest jakąś formą filtracji nie wdając się w szczegóły. Nie nawiązywałbym zatem zupełnie do tej kwestii na etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *