9 Comments

 1. Witam,
  mam pytanie odnośnie produkcji win owocowych z własnych owoców. Jestem rolnikiem posiadam plantacje borówki amerykańskiej, porzeczek i agrestu. Z owoców nie nadających się do sprzedaży chciałbym zrobić wino aby móc je później sprzedać i uzyskać dodatkowy dochód zamiast wyrzucić owoce. Zwłaszcza ze osoby przyjeżdżające po owoce są były by zainteresowane zakupem wina z moich owoców. Chciałbym się dowiedzieć jakie warunki powinienem spełnić aby móc produkować swoje wino owocowe oraz je sprzedawać u siebie w plantacji lub chociaż dowiedzieć się gdzie uzyskam wszystkie potrzebne informacje na ten temat.
  Pozdrawiam Poręba Rafał

  • Odpowiedź na to pytanie nie zmieści się niestety w formularzu odpowiedzi na komentarz, pozwolę sobie zatem napisać maila w tym przedmiocie 🙂

 2. Witam. Niedługo otwieramy nowy coctail bar i chcemy zorganizować akcję promocyjną polegającą na rozdawaniu szotów alkoholowych na mieście. Pytanie, które się tutaj nasuwa: czy mogę rozdawać za darmo alkohol w miejscu publicznym? Mamy koncesję oraz pozwolenie na sprzedaż alkoholu, ale w lokalu mieszczącym się w konkretnym miejscu, a chcemy wyjść poza nie.

  • Niestety nie ma takiej możliwości. Złamane zostaną zarówno warunki zezwolenia, które pozwala na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wyłącznie w miejscu określonym z zezwoleniu jak także szereg innych przepisów. Zakazana jest między innymi sama reklama i promocja napojów alkoholowych. Formą tej ostatniej jest między innymi publiczne zachęcanie do spożywania napojów alkoholowych. Są to czyny zagrożone poważnymi karami. Zabronione jest też spożywanie samego napoju przez obdarowanego jeśli dochodzi do niego w miejscy publicznym.

 3. Witam
  Chciałbym nabyć beczkę whisky w celach inwestycyjnych, a zatem po pewnym powiedzmy kilkuletnim okresie przechowywania i „starzenia”, odsprzedać ją dalej. Czy taka działalność ograniczona jest jakimiś wymogami prawnymi?

  • Tak, rozlew napojów alkoholowych stanowi działalność regulowaną. Wymaga wpisu do specjalnego rejestru a także przejścia procedur sanitarnych i akcyzowych. Jest to jednak do zrobienia 🙂

 4. Witam
  Mam pytanie, jak mam przeprowadzić inwentaryzację roczną . Robię to pierwszy raz. Czy jest jakiś wzór lub program?

  • Co do zasada inwentaryzacja roczna jest pojęciem w zakresie rachunkowości przedsiębiorstwa. Podstawą jest jednak spis z natury, tj. sporządzenie listy składników majątkowych wraz z ich wartością.

 5. Witam. Mam pytanie odnośnie rozpoczęcia produkcji nalewek w istniejącym już zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw. Od jakich kwestii formalnych zacząć? Od kontroli Sanepidu? Czy zarejestrowania się jako płatnik podatku akcyzowego? Chodzi mi krok po kroku co trzeba załatwić.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *