UWAGA WINIARZE! 15 lipca upływa termin na zgłoszenie produkcji wina w 2021 r.
Paragraf przypomina… wniosek o wpis do ewidencji składa się do Dyrektora Generalnego KOWR corocznie (na każdy rok gospodarczy w którym będzie wyrabiane wino osobno), najpóźniej do 15 lipca. Dotyczy to zarówno nowych producentów wina, jak też winnic zarejestrowanych w poprzednich latach. Uchybienie temu terminowi uniemożliwi produkcję wina w tym roku. Wierzcie mi proszę – co roku zdarzają się takie przypadki!
SKRÓTY DO PRZYDATNYCH MATERIAŁÓW
Dokładniejszy opis zgłoszenia do KOWR znajdziecie w poniższym wpisie:
Jest on częścią szerszego opracowania na temat legalizacji produkcji wina, do którego serdecznie zachęcam:
Odbyliśmy niedawno spotkanie w ramach cyklu LIVE Z PARAGRAFEM, które poświęciliśmy właśnie rejestracji winnicy. Być może ta forma będzie dla Was wygodniejsza:
Jeśli zaś nie macie ochoty robić tego samodzielnie – zapraszam do skorzystania z usług zespołu PRAWO ALKOHOLOWE
Życzę wszystkim winiarzom powodzenia w rejestracji i wyśmienitego rocznika 😀
Witaj. Czy będzie może wpis o dokonanych 15 poprawkach w ustawie winiarskiej? Co tak naprawdę zmienia to dla nas winiarzy oprócz zmiany terminu zgłoszenia do Kowr i zakupu winogron z winnic z powiatów ościennych?
Ostatecznie poprawek było dużo więcej 😛 Wpis oczywiście będzie. Zapewne też zrobię spotkanie LIVE w tym temacie. Na tę chwilę ustawa jeszcze jest w komisjach sejmowych. Czekam na ostateczną wersję.
Zasadniczo dla winiarzy nie zmienia się wiele. Dwa rejestry zamiast jednego (plantatorów i producentów). Możliwość zakupu winogron do 50% wagowo z własnego województwa i powiatów sąsiednich. Możliwość certyfikacji samych winogron bez wina. Większość zmian dotycz produkcji wyrobów winiarskich.
Dzień dobry,
Chciałem się, zapytać jak wygląda obecnie sprawa listy odmian winorośli, z których można produkować wino? Kiedyś była polska lista dopuszczonych odmian, która już nie obowiązuje.
Dotarłem do listy EU, ale nie jestem pewny na ile jest ona obowiązująca i aktualna. Czy brak pewnych odmian na tej liście przy Polsce, oznacza brak możliwości sadzenia i produkcji wina z tych szczepów?
„Wine grape varieties authorised for production and for labelling and presentation in the wine sector, in application of Article 81 and Article 120(2)(b) of Regulation (EU) No 1308/2013
(Article 50(1)(g) and 51(2) of R. (EU) 2018/273) Listed by Member State”
Dzień dobry. Nie ma takiej listy. Zostanie ona wprowadzona gdy produkcja przekroczy 50 000 hektolitrów rocznie. Obecnie (2021/2022) to niespełna 17 000 hl.