fbpx

Sprzedaż alkoholu w Warszawie – nowe zasady

Takie wpisy życzę sobie popełniać częściej 🙂 Z radością informuję tych do których wieść wesoła jeszcze nie dotarła, że Miasto Stołeczne Warszawa, dzięki niezwykle sprawnemu lobbingowi branżowemu (o czym dalej) popełniła akt prawny, który odsuwa wizję doszczętnej dewastacji winiarskiej Warszawy.

800px-Warszawa_widok_na_Stare_Miasto

Dnia 2 czerwca 2016 roku, Rada m.st. Warszawy przyjęła UCHWAŁĘ NR XXIX/727/2016 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie m.st. Warszawy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 5352).

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego – która to publikacja nastąpiła 15 czerwca. Przepis wejdzie w życie już 30 czerwca 2016 r.

Szczęśliwie straci wówczas swoją moc dotychczas obowiązująca uchwała nr XIII/251/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie m.st. Warszawy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 6153).

***

Dla objaśnienia nieco bełkotliwego, prawniczego języka spieszę z pigułką:

Miejsce w którym sprzedajemy (lub sprzedawać planujemy) alkohol w zamkniętych opakowaniach, musi dzielić co najmniej 50 m od każdej:

  • szkoły podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej  i artystycznej,
  • bursy i internatu,
  • młodzieżowego ośrodka wychowawczego i młodzieżowego ośrodka socjoterapii,
  • specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego oraz specjalnego ośrodka wychowawczego dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania
  • placówki wsparcia dziennego
  • dziennego i całodobowego oddziału terapii uzależnień,
  • oddziału leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych,
  • Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych,
  • świątyni, domu modlitwy, kaplicy,
  • obiektu wojskowego, na terenie którego znajdują się wspólne kwatery stałe, przeznaczone do zakwaterowania zbiorowego żołnierzy;

Lokal w którym alkohol podajemy jedynie celem spożycia na miejscu (w tym ogródki) możemy spokojnie organizować pod warunkiem, że w sąsiedztwie (w odległości mniejszej niż 50m) nie mamy jedynie tak uciążliwych placówek jak:

  • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy oraz specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,
  • obiekt wojskowy, na terenie którego znajdują się wspólne kwatery stałe, przeznaczone do zakwaterowania zbiorowego żołnierzy.

Kluczowe dla sprawy 50 m to w dużym skrócie minimalna odległość dzieląca wejście do naszego przybytku od wejścia do jednego z problemowych miejsc przywołanych powyżej. 

Stowarzyszeniu Importerów i Dystrybutorów Wina składam gratulacje i wyrazy uznania a wszystkim stołecznym branżystom powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie