REJESTRACJA WINNICY #3 – NIP I VAT
Jak wiemy w życiu pewne są tylko śmierć, podatki i wiosenne przymrozki 😛 Producent wina jest z mocy prawa płatnikiem dwóch podstawowych podatków (kwestią akcyzy zajmiemy się w następnej części):
- podatku dochodowego (w naszym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli tzw. podatku PIT)
- podatku od towarów i usług (czyli tzw. podatku VAT)
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH (PIT)
Na wstępie należy rozliczyć się ze szkodliwym przekonaniem o braku podstaw do opodatkowania winiarzy wytwarzających wino z upraw własnych, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej (z którego obowiązku jak już wiemy, są zwolnieni produkując do 100hl rocznie). Faktycznie obowiązującą zasadą jest, że rolnicy nie płacą podatku dochodowego od działalności rolniczej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Musimy jednak pamiętać, że odstępstwo to dotyczy wyłącznie rolników wytwarzających, a następnie sprzedających nieprzetworzone produkty roślinne lub zwierzęce (czyli w stanie naturalnym). W świetle ustawy o PIT produkcja wina (nawet z upraw własnych) nie jest działalnością rolniczą. PSama ustawa, poza typowymi tytułami opodatkowania z tytułu działalności gospodarczej czy etatowej pracy, określa też jednak tzw. przychody z innych źródeł, za które uważa się również …przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego…” (art. 20 ust. 1a). Wprowadzono zatem specjalną kategorię aktywności gospodarczej, która (w rozumieniu przepisów podatkowych) nie stanowi ani działalności rolniczej ani też działalności gospodarczej i nazywa ją działalnością wytwórczą w rolnictwie. Odprowadzenie podatku dochodowego jest zatem naszym obowiązkiem.
Nie jest także możliwe w przypadku produkcji wina, skorzystanie z podatku zryczałtowanego. Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy bowiem wyłącznie niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Opodatkowane w ten sposób mogą być między innymi przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem jednak przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (art. 1. ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym…) oraz (art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Skazani jesteśmy zatem na opodatkowanie na tzw. zasadach ogólnych. Nasze przychody obciążone są wówczas podatkiem dochodowym naliczanym według skali podatkowej (18%lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego) Oznacza to, że w przypadku gdy nasz przychód roczny przekroczy kwotę 85 528 zł (w 2017 roku), będzie on już opodatkowany stosunkowo niekorzystnie. W takiej sytuacji niewątpliwie warto się zastanowić nad rejestracją działalności gospodarczej nawet jeśli uprawiamy własną winnicę i mieścimy się w limicie 100 hl. Pozwoli nam to bowiem na opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym, który będzie wynosił 19% niezależnie od naszych przychodów.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA IDENTYFIKACYJNEGO (pdf)
Warto zauważyć, że u producentów wina (opodatkowanych podatkiem VAT), za przychód ze sprzedaży wina uważa się uzyskany przychód pomniejszony o należny podatek VAT.
PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG (VAT)
Zasada ogólna stanowi, że prowadząc działalność gospodarczą musisz przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (wystawienie faktury) zarejestrować się we właściwym Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT.
Zgłoszenia płatnika VAT dokonujemy na formularzu VAT-R (od 2017 roku mamy nowy wzór). Także na tym formularzu składamy wniosek o aktualizację naszych danych (w terminie 7 dni od ich zaistnienia).
Kolejnym krokiem jest rejestracja do VAT-UE obowiązkowo dotyczy czynnych podatników VAT, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Po dokonaniu rejestracji jako podatnik VAT-UE, podmiot uzyskuje numer VAT-UE (który w praktyce jest jego numerem NIP poprzedzonym przedrostkiem PL).
Rejestracja dla celów VAT jest bezpłatna (ale jeśli będziemy chcieli uzyskać potwierdzenie tej rejestracji to pobierana jest już opłata w wysokości 170 złotych).
Należy zwrócić szczególną uwagę, że obowiązująca od stycznia 2017 roku nowelizacja przepisów o VAT, stawia na uszczelnienie systemu podatkowego a zatem na większą niż dotąd weryfikację podmiotów zgłaszających się jako płatnicy podatku. Powodem odmówienia rejestracji na liście podatników lub wykreślenia z tej listy może być dla przykładu brak telefonicznego kontaktu z podatnikiem. Miejcie się więc na baczności 🙂
PODSUMOWANIE
- Produkcja wina jest zobowiązany odprowadzać podatek dochodowy (dla osób fizycznych PIT) na formularzu NIP-7
- Producent wina jako towaru objętego podatkiem VAT, zobowiązany jest także zgłosić się jako płatnik tego podatku w Urzędzie Skarbowym na formularzu VAT-R.
- Przy okazji zgłoszenia do VAT warto pamiętać, by wystąpić także o zgłoszenie VAT-UE.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. 2016 poz. 1947)
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350)
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535)
- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930)
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 2301)
Wartym polecenia rozwiązaniem jest prowadzenie produkcji owoców jako rolnik a do przetwórstwa powołanie spółki prawa handlowego i sprzedaż spółce owoców do produkcji. Wówczas sprzedaż płodów rolnych nie podlega opodatkowaniu PIT, gdyż rolnik jako osoba fizyczna takowego nie płaci, spółka ma koszty związane z zakupem towaru, więc podatek dochodowy jest naliczany od faktycznego dochodu pomniejszonego o zakup produktów a „mała” spółka podlega obniżonej stawce podatku CIT do poziomu 15%.
Wszystko rzecz jasna lege artis.
Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
Dziękuję za komentarz. Oczywiście jeśli chodzi o podatki to wszystko się zgadza. Zwracam jednak uwagę, że ułatwienia w procedurze winiarskiej dotyczą wyłącznie sytuacji gdy wino produkowane jest z upraw własnych. W przypadku nabywania owoców konieczne będzie posiadanie stosunkowo kosztownego i uciążliwego składu podatkowego. Znacznie prostszym rozwiązaniem dającym docelowo ten sam efekt podatkowy jest prowadzenie całej produkcji wina w ramach spółki prawa handlowego. Oczywiście spółka posiada lub dzierżawi w takiej sytuacji także winnicę. Spełniony jest zatem wymóg produkcji z upraw własnych.
Mam pytanie czy formularz AKC-R (ZGŁOSZENIE REJESTRACYJNE W ZAKRESIE PODATKU AKCYZOWEGO) również składamy do Urzędu Skarbowego czy do Urzedu Celnego?
Czy zgłoszenie AKC-R (ZGŁOSZENIE REJESTRACYJNE W ZAKRESIE PODATKU AKCYZOWEGO) składamy do Urzędu Skarbowego czy Celnego??
Od 1 marca (tj. wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej) obie odpowiedzi są prawidłowe 🙂 Wnioski składamy obecnie do urzędu celno-skarbowego.
Dzien dobry , czy dobrze zrozumialem , ze jako rolnik ,produkujacy do 100hl wina rocznie i bedacy na krusie ,musze zarejestrowac sie w urzedzie skarbowym ,zakupic kase fiskalna i placic podatek dochodowy i vat ?
Tak oczywiście. Wino jest produktem przetworzonym, nie ma zatem możliwości zwolnienia z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Jest też produktem akcyzowym i jako taki podlega obciążeniu podatkiem VAT. Kasa fiskalna będzie potrzebna jednak tylko wówczas gdy wino będzie sprzedawane w winiarni.
Czyli jako mały winiarz sprzedając wino w miejscu jego produkcji nie muszę kupować kasy fiskalnej ?
Sprzedaż detaliczną prowadzimy z kasą fiskalną.
Jestem Panu bardzo wdzieczny za to ogromne uswiadomienie . Mam jeszcze jedno pytanie . Mam 9 ha pola a winnica zajmuje 1,15 ha. czy vat i podatki bede musial rozliczac z calosci pola , oraz czy bede mogl wrocic do ” zwyklego ” rolnictwa jesli winnica nie wyjdzie ? pozdrawiam
Służę z radością 🙂 Odpowiadając zaś na postawione pytanie, absolutnie nie. Podatki PIT oraz VAT będą naliczane wyłącznie od sprzedanych produktów. Produkcja wina nie wpływa w najmniejszym stopniu na inne obszary działalności rolniczej.
Kolejny raz Dziekuje . a co oznacza termin” winiarnia”. Czy budynek w ktorym wytwarzam i sprzedaje zabutelkowane wino to winiarnia ? jesli Pan pozwoli , to skontakuje sie z Panem po niedzieli ,kiedy wroce do kraju pozdrawiam
Bardzo proszę. Pisząc o winiarni miałem na myśli miejsce wytwarzania wina. Niezależnie od tego jak jest zorganizowane.
Czy winnica wytwarzająca poniżej 100hl wina, z niezarejestrowaną działalnością gospodarczą przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych powinna sporządzać i uwzględniać remanent (ew. różnice remanentowe)? Jeśli tak, to co powinno być objęte takim spisem i w jaki sposób wycenione?
Z góry dziękuję za odpowiedź
To ja pozwolę sobie również włączyć się do dyskusji, cytując:
„skazani jesteśmy zatem na opodatkowanie na tzw. zasadach ogólnych. Nasze przychody obciążone są wówczas podatkiem dochodowym naliczanym według skali podatkowej. Oznacza to, że w przypadku gdy nasz przychód roczny przekroczy kwotę 85 528 zł (w 2017 roku), będzie on już opodatkowany stosunkowo niekorzystnie. W takiej sytuacji niewątpliwie warto się zastanowić nad rejestracją działalności gospodarczej nawet jeśli uprawiamy własną winnicę i mieścimy się w limicie 100 hl. Pozwoli nam to bowiem na opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym, który będzie wynosił 19% niezależnie od naszych przychodów.”
Zatem w przypadku gdy nie zarejestrujemy działalności gospodarczej będziemy z urzędu płacić podatki wg skali podatkowej i jak rozumie będziemy mogli odliczyć od przychodu koszty / w tym założenia winnicy, wyposażenia winiarni itp./. Natomiast aby móc być opodatkowani podatkiem liniowym musimy dokonać zgłoszenia w CEIDG.? Wówczas nie będzie możliwe odliczenie żadnych kosztów jeśli chodzi o podatek dochodowy. Czy to rozumowanie jest prawidłowe???.
Ufff te nasze podatki.
Dołączam się do podziękowań przedmówców za wspieranie winiarzy w drodze do upragnionego celu i jakże mozolne próby nas uświadamiania.:)
Dziękuję za miłe słowo 🙂 Jeśli sprzedajemy wino korzystając ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej, to uzyskane z tego tytułu przychody będą stanowiły tzw. „przychody z innych źródeł” (sprzedaż wina nie jest działalnością rolniczą). Przychody takie opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (18/32%). Liniowy podatek 19% zarezerwowany jest wyłącznie dla przedsiębiorców. Co się tyczy odliczania kosztów to sprawa nie jest tak prosta i z pewnością poświęcę temu odrębny artykuł w blogu.
Dziękuję za odpowiedź w innym wątku.
A tu ponawiam pytanie o odliczanie kosztów.
Coś mi umknęło? W którym temacie?
O przepraszam za nieścisłość i jeszcze raz dziękuję za to, że blok jest wciąż żywy.
Chodzi o obiecany artykuł w powyższej odpowiedzi na temat odliczania kosztów. Mnie interesuje szczególnie rozliczenie z urzędem na zasadach ogólnych przy jednoczesnych dochodach wynikających ze stosunku pracy (brrr, ten urzędniczy język) w sytuacji dużych kosztów związanych z budową pomieszczeń do przerobu i ich wyposażaniem.
Pozdrawiam
Rozumiem, duży temat. Zapisuję na listę i może uda mi się napisać o tym jeszcze w tym tygodniu 🙂
Witam, czy wyżej wspomniana sprawa odliczania kosztów doczekała się artykułu w blogu? Jeżeli tak proszę o link
Niestety nie doczekała ale dziękuję za przypomnienie 😉 Wpisuję do notatnika. Co do zasady uważam, że nie ma podstawy do odliczeń kosztów uzyskania przychodu w przypadku winiarza, który nie prowadzi działalności gospodarcze. Sprawy podatkowe nie są jednak zawsze jednowymiarowe a przez to jednoznaczne.
Witam serdecznie,
Czy w przypadku gdy jestem w innym systemie emerytalnym niż KRUS, zakładam winnicę, nie wpisuje się do CEIDG, rozliczam PIT na zasadach ogólnych, to czy muszę również odprowadzać kolejną składkę zdrowotną?
Inny system emerytalny niż KRUS to ZUS w którym podstaw do ubezpieczenia może być kilka. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej to nie mamy też obowiązku opłacania związanych z działalnością gospodarczą składek.
Traktuję ten cykl jak „psa przewodnika” w procesie rejestracji ale natknąłem się na zmiany od stycznia 2019 r -Przynajmniej w formularzach (kto jest jeszcze w stanie się w tym połapać?)
Czy w związku z tym można prosić o aktualizację opisów i odnośników.
Zresztą i tak bez poważnej księgowej z doktoratem 🙂 się chyba nie obędzie.
Pozdrawiam
Tak oczywiście 🙂 Staram się możliwie często to aktualizować wszystko ale za urzędnikami ciężko nadążyć 😉
Witam
Na jakim formularzu PIT mały winiarz powinien rozliczyć swój podatek np za rok 2019? Przyznam szczerze że zupełnie nie wiem czy to PIT 36 czy PIT 37.
witam. odnośnie VAT-u. to czy winiarze -rolnicy sprzedając vouchery na degustacje lub zwiedzanie winnicy doliczają do tego VAT? czy takie usługi oferowane przez winiarza są zwolnione? założyć można ze degustacja ze zbiornika (nie z butelki).
dziękuję za Patagraf w Kieliszku. 🙂
Witam,
czy winiarze będący rolnikami sprzedając „vouchery” na zwiedzanie winnicy powinni wystawić paragon lub fakturę z VAT 23% kupującemu? czy tego typu usługi na winnicy nie są objęte VAT?
Pozdrawiam.
Usługi prowadzone w winnicy to zasadniczo działalność gospodarcza. Jedynie produkcja i sprzedaż wina zostały wyłączone z tego obowiązku.