fbpx

Mieszanie alkoholi w drinkach a rodzaj zezwolenia

Poza trunkami spożywamy w formie kanonicznej, sięgamy coraz to częściej po drinki złożone z różnego rodzaju alkoholi. Kłopot, któremu poświęcam dzisiejszy, krótki wpis, sprawia kwestia jakiego rodzaju zezwolenia potrzebujemy by sprzedawać tego typu koktajle w swoim barze czy restauracji. Zapraszam do lektury.


Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych (Art. 18 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości):

  • do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo;
  • powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
  • powyżej 18% zawartości alkoholu

O ile nie budzi najmniejszej wątpliwości kwestia znalezienia właściwego miejsca dla piwa o tyle kłopotliwe staje się już przyporządkowanie innych alkoholi do właściwej kategorii. Dla przykładu, część win wzmacnianych (takich jak Porto) może osiągać poziom alkoholu wyższy niż graniczne 18% przewidziane dla kategorii naturalnie kojarzonej z winem.

Jeszcze większy problem stanowi jednak kłopot dziś przedmiotowy. Co z podawaniem napojów powstałych w wyniku mieszania ze sobą alkoholi o różnej zawartości alkoholu? Czy lokal posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 18% może dokonywać legalnej sprzedaży drinków, w których zawartość alkoholu nie przekracza ostatecznie 18%? Jak się okazuje, nie zawsze!

Opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

 


Większość popularnych koktajli powstaje w wyniku mieszania ze sobą składników alkoholowych z niealkoholowymi. Alkoholową część stanowić mogą zarówno niskoalkoholowe wina (jak drinki oparte na winach musujących czy winach likierowych) jak też znacznie mocarniejsze destylaty i maceraty spirytusowe.

Zezwolenie w istocie pozwala nam na sprzedaż napojów o określonej widełkami ustawowymi zawartości alkoholu. Błędnym i nieuprawnionym jest jednak odnoszenie do ustawowych widełek, drinków powstałych wtórnie z mieszania alkoholi, z których część będzie pierwotnie mocniejsza niże owe 18%. Niestety, ale dodając do drinka napój o zawartości alkoholu większej niż 18%, koniecznym będzie posiadanie zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18%, nawet jeśli sam drink ma znacznie mniejszą moc – potwierdza to definitywnie przepis z art. 18 ust. 14 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, […] Przedsiębiorcy podający lub sprzedający różne mieszaniny napojów alkoholowych na podstawie posiadanych receptur, z wykorzystaniem napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, są  zobowiązani do posiadania zezwoleń, o których mowa w ust. 3 pkt 3. 

W praktyce gospodarczej kłopot pojawi się już na etapie zakupu mocniejszych składników drinków. Co do zasady, hurtownik nie powinien sprzedaż detaliście alkoholi mocnych jeśli ten nie posiada stosownego zezwolenia obejmującego także tego typu produkty.

Bądźcie czujni i nie dajcie się zwieść fałszywym mitom.


Komentarze
  • Witam,
    Czy posiadasz wiedzę jak wygląda aktualny stan zaawansowania prac w zakresie zniesienia banderol na wino? Z ubiegłorocznych zapowiedzi Min. Rozwoju, obowiązek banderolowania miał być zniesiony w Ikwartale 2018. Jakieś ostatnie newsy w temacie?

    • Problem w tym, że Ministerstwo Rozwoju zapowiadało zmianę przepisu pozostającego w gestii Ministerstwa Finansów 🙂 Wieść niesie, że obowiązek banderolowania ma zostać zawieszony na próbę od drugiego półrocza tego roku. Zobaczymy jak będzie.

  • Mam koncesje abc. A jak jest z rozliczeniem drinków? Najprostrzy przykład cuba libre za 28zl. Dodaje 40ml rumu cole i cytrynę w jednej szklance. Na paragonie jest cuba libre. Vatowo wiadomo. A czy tak samo z opłaceniem koncesji? Place ja od kwoty całego drinka? Mimo że rum kosztuje 20zl a cola 8?

      • Witam…a co jeśli świadczymy tylko usługę barmańską ? Klientowi sprzedajemy usługę a nie drinki…chodzi o mobilny drink bar…czy w takim przypadku potrzebna jest koncesja na alkochol?

    • Wygląda na to, że lepiej sprzedawać alkohol i napój oddzielnie, wtedy płacimy koncesje tylko od wartości sprzedanego alko, a nie za sok czy napój. Gorzej wygląda sytuacja z bardziej skomplikowanymi drinkami, przecież nie będziemy każdy składnik drinka nabijać oddzielnie: alko, syropy, sok, owoce lub pure owocowe itp. A cena końcowa stanowi sumę wszystkich składników

      • Dlaczego? Jeśli sporządzamy koktajle do do sprzedaży napojów alkoholowych liczy się wyłącznie ilość wykorzystanego alkoholu. K

    • Witam, w zachodnich krajach sporą popularnością cieszą się koktajle w formule rtd (ready to drink), przygotowywane komercyjnie przez producentów, ale też te craftowe, przygotowywane przez koktajbary. Czy w świetle naszego prawa istnieje procedura, która pozwalałaby naszym barom na produkcję, butelkowanie gotowych koktajli i sprzedaż (nie do spożycia na miejscu). Zakładamy korzystanie z bazy zakupionych alkoholi w hurcie, nie produkcję składników alkoholowych. Zakładamy, że lokal posiada koncesję abc i koncesję sklepową.

      • Tak, jest to procedura dla produkcji napojów spirytusowych. Taka sama zasadniczo jak dla produkcji wódki czy nalewek. Temat jest złożony, zachęcam zatem do bezpośredniego kontaktu.

  • Witam,
    Jak wygląda sprawa z mobilnymi barmanami? Wiele takich barmanów proponuje usługi na weselach i innych imprezach, a w swoich usługach zapewniają całkowitą obsługę wraz z alkoholem. Czy w takim przypadku potrzebuje zezwolenie na sprzedaż alkoholu? W teorii tylko miesza drinki na weselu, ale w praktyce w większości kupuje wszystkie produkty łącznie z alkoholem. Natomiast nie prowadzi sprzedaży na takim weselu, bo przecież nie wystawia paragonu za takiego drinka…

    • Prawdą jest, iż zezwolenia wydawane są wyłącznie na sprzedaż napojów alkoholowych. Jest też faktem, iż podawanie napojów alkoholowych gościom weselnym nie stanowi sprzedaży jako takiej, a zatem czynność ta nie wymaga z pozoru uzyskania zezwolenia. Musimy jednak pamiętać, iż to nie goście weselni są klientami lecz organizatorzy wesela. Należy sobie zatem zadać pytanie czym jest i w jaki sposób jest rozliczana jest „mobilnych barmanów” i co w istocie stanowi przedmiot zleconej im pracy. Nie wprosili się raczej na imprezę by rozlać nieco swojego alkoholu 🙂 Należy zatem domniemywać jakiś stosunek umowny pomiędzy stronami. Jeśli barmani zapewniają zgodnie z umową, alkoholową część usługi kateringowej to można uznać, że są przedsiębiorcami, których działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, w oparciu o zawartą z nim umowę – w takim przypadku powinni posiadać zezwolenie o którym mowa w Art. 18(1) ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

    • „o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu, z wyjątkiem piwa” – przez co należy rozumieć, że zawartość alkoholu może oscylować od 4,5% do 18% włącznie, powyżej 18% mamy już zezwolenie na alkohole mocne.

  • Witam gotowe drinki typu :
    BACARDI Breezer Watermelon 4% 275ml
    IMPRESS Mojito 4,4% 250m
    posiadam koncesję A,C
    czy takie gotowe drinki mogę sprzedawać jako sklep ??

    • Co znaczy gotowe drinki? Są one zakupione w butelkach i sprzedawane dalej czy sporządzane i butelkowane?

  • Witam, posiadam wszystkie koncesje ABC, zawsze gotowy koktajl czy to Cuba Libre czy to Aperol Spritz sprzedawaliśmy z koncesją C, ale tak mi zaświtało pytanie – czy gotowy koktajl Aperol Spritz skoro daję tam alkohole poniżej 18% – aperol 14% i prosecco 11% to mogę spokojnie sprzedawać go na koncesji B? Bo o ile Cuba Libre gdzie daję rum 40% to rozumiem, że koncesja C, ale właśnie co w wypadku mieszanin gdzie nie daję alkoholu pow. 18%?

    • Dokładnie tak. Zezwolenia dotyczą zawartości alkoholu w składnikach, które mieszamy. Nie ostatecznej mocy samego koktajlu.

  • Witam. Co do drinków – jeśli mieszam w nim tylko alkohole poniżej 18% to taki produkt w systemie mogę oznaczyć koncesją B? Np. Aperol Spritz – aperol 14%, prosecco 11% + woda i cytrusy.

  • Czyli wg Pana zezwolenie jest potrzebne na taki rodzaj / moc alkoholu, jaki ma dany składnik wykorzystany w mieszaninie (np. drinku)? Np. jeśli do herbaty chcemy dolać wina – to zezwolenie B, jeśli alkoholu do 4,5 % – zezwolenie A?

    • Moje zdanie jest tu najmniej istotne 😉 Jeśli dolewamy alkoholu do koktajlu (choćby była nim wzmocniona herbata) to potrzebujemy zezwolenia na poszczególne rodzaje alkoholu, które w koktajlu tym sprzedajemy. Oferujemy tu bowiem tenże alkohol a nie produkt gotowy – to przywilej producenta.

  • Czy mogę sprzedawać z swoim sklepie monopolowym (koncesja ABC) własnoręcznie zrobione i zabutelkowane drinki ? Wszystkie składniki kupione w legalnie hurtowni, żadnej własnej destylacji. Biorę wódkę i likier i mieszam.
    W Ustawie jest mowa, że „Przedsiębiorcy podający lub sprzedający różne mieszaniny napojów alkoholowych na podstawie posiadanych receptur, z wykorzystaniem napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, są obowiązani do posiadania zezwoleń, o których mowa w ust. 3 pkt 3.” – czy słowo „sprzedający” uwzględnia sklepy ?
    Jeśli tak, to czy na takich butelkach nie muszę mieć akcyzy ?

    • Przede wszystkim musimy oddzielić samą sprzedaż od produkcji. Czym innym będzie mieszanie alkoholi gotowych i podawanie klientowi, czym innym zaś produkcja napojów alkoholowych. Ta stanowi działalność regulowaną i wymaga przejścia procedury właściwej dla producentów.

      • Dziękuję za odpowiedź, jednak dalej nie rozumiem tego mechanizmu.
        Jeśli barman zmiesza 2 alkohole i sprzeda ja wlane do kieliszka, to ma prawo to robić. A jeśli ja zrobię identyczną czynność, ale wleje nie w kieliszek a w butelkę i dopiero sprzedam, to staję się producentem ?

  • Dzień dobry. Czy mogę sprzedawać drinki (np. z wódką, z likierem Malibu, itp) i czy mogę posiadać taki alkohol w restauracji, ale nie sprzedaje go osobno tylko w drinku, jeśli nie wykupie zezwolenia na tzw. wino, czyli od 4,5% do 18%? Bardzo proszę o pomoc ponieważ w roku 2021 sprzedaż (za tzw. wino) była za niecałe 250 zł, a muszę i tak zapłacić opłatę 525zl.

    • Jeśli w koktajlu będzie alkohol z przedziału od 4,5% do 18% to musimy mieć takie zezwolenie. Jeśli nie to nie. Rodzaj zezwolenia implikuje zawartość alkoholu w składnikach, nie zaś moc gotowego koktajlu.

  • Witam. Mam pytanie w kwestii obliczania wartości sprzedaży alkoholu przy drinkach do oświadczenia przy koncesji. Jeśli mam np drinka z malibu, sokiem ananasowym, lodem, i alkoholem wysokoprocentowym, w jaki sposób mam obliczyć wartość sprzedaży poszczególnych składników? Przy whisky z cola to wiadomo bo puszkę coli sprzedaje po 5 zl więc reszta daje mi wartość sprzedaży alkoholu ale malibu juz nie sprzedaje samego więc w jaki sposób mam tę wartość ustalić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie