fbpx

Mead Madness Cup 2020

Polska, która w swej wspaniałej historii posiada głęboko zakorzenioną tradycję produkcji miodów pitnych, doczekała się dużego międzynarodowego konkursu tych trunków.

Mead Madness Cup to największy w Europie i jednocześnie drugi na świecie konkurs domowych i komercyjnych miodów pitnych! W tym roku w hotelu Dwór Polski we Wrocławiu w dniach 23-25 PAŹDZIERNIKA odbędzie się jego trzecia edycja. Paragraf w kieliszku objął wydarzenie swoim patronatem. Z największą radością zapraszam Was zatem do udziału w samym konkursie a o jego przebiegu będę na bieżąco Was informował 🙂 Już na wstępnie zwracam uwagę, iż zgłoszenia na konkurs można składać do 25 września 2020 roku!

Fot. meadmadnesscup.com

Konkurs ten odbywa się pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Miodosytników (European Mead Makers Association), a organizatorem jest Kings of Mead – grupa niezależnych miłośników i promotorów tego zacnego trunku, jakim jest miód pitny. Mateusz Błaszczyk, Krzysztof Jarek oraz Rafał Górecki od kilku lat prowadzą najbardziej popularny kanał o miodach pitnych na YouTube, który serdecznie Wam polecam! Trzy lata temu postanowili pójść o krok dalej i podjęli się organizacji konkursu dla miodów pitnych oraz Europejskiej Konferencji Miodosytników. Tym sposobem narodził się Mead Madness Cup, który z roku na rok zyskuje na popularności oraz prestiżu. Ten międzynarodowy konkurs już na stałe  zagościł w kalendarzu imprez miodosytniczych, nie tylko Polski, ale i świata.

Do zeszłorocznej, edycji zgłoszonych zostało 220 miodów pitnych z 30 różnych państw świata. Najliczniejszą grupę uczestników stanowią miodosytnicy z Polski, do czego z pewnością przyczynia się lokalizacja konkursu. Jednakże prestiż konkursu sprawia, że biorą w nim udział również przedstawiciele innych krajów. Tylko w zeszłorocznej edycji zgłoszenia napływały nie tylko z całej Europy, ale również z tak dalekich zakątków globu jak: Korea Południowa, Kostaryka, USA, Kanada, Japonia,  Australia czy Nowa Zelandia.

Jednym z najmocniejszych atutów konkursu Mead Madness Cup jest kadra sędziowska, w której skład wchodzą doświadczeni i profesjonalni sędziowie miodów pitnych z całego świata, a przewodniczy im jeden z najbardziej doświadczonych miodosytników w Polsce – Marcin Jaros.


Rejestracja miodów do 25.09.2020
Nadsyłanie miodów do 09.10.2020

Konkurs:  23-25.10.2020
Ogłoszenie wyników: po 30.10.2020 


 

Tegoroczna edycja Mead Madness Cup zostanie rozegrana w szeregu kategorii. W każdej z nich zostaną przyznane trzy medale. Konkurs będzie również podzielony, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, na część w której rywalizować będą miody komercyjne (PRO) oraz wytworzone w warunkach domowych (HOME). Profesjonaliści mogą zgłaszać swoje trunki w 12 różnych kategoriach, domowi miodosytnicy natomiast w 11. Nowością w tym roku jest   kategoria „open”,  kategoria stworzona specjalnie dla innych napojów alkoholowych zawierających miód pszczeli lub leżakowanych w beczkach po miodzie pitnym.

W konkursie tym zwycięzcy poszczególnych kategorii w konkursach HOME i PRO wezmą udział w dodatkowej rundzie – wyłonione w niej zostaną dwa najlepsze miody konkursu, które otrzymają odpowiednio tytuł i puchar Grand Champion HOME i PRO. W ubiegłym roku najlepszym domowym miodosytnikiem okazał się Polak –  Dawid Buchalik, a najlepszym komercyjnym producentem – Francuz, Sylvain Le Cras z miodosytni O La Butine. Warto w tym miejscu nadmienić, iż  zwycięzca konkursu HOME otrzyma nie lada nagrodę. Będzie on mógł odtworzyć recepturę swojego zwycięskiego miodu w profesjonalnej miodosytni. Będzie to możliwe dzięki wsparciu jednego z partnerów konkursu – Augustowskiej Miodosytni. Zwycięski nastaw trafi do sprzedaży, a jego autor otrzyma pierwszych 50 butelek. Etykiety będą sygnowane jego nazwiskiem i własnoręcznym podpisem.

Z uwagi na to, iż jest to również najbardziej popularny  konkurs wśród polskich miodosytników domowych, organizatorzy postanowili w szczególny sposób uhonorować tą właśnie grupę poprzez wyłonienie Mistrza Polski Miodosytników. Wszyscy zdobywcy medali, którzy są obywatelami Polski, wezmą udział w dodatkowym wyścigu. Najlepszy polski miodosytnik zostanie wyłoniony na podstawie systemu punktowego. Za każdy zdobyty medal zostaną przyznane punkty, a osoba z ich największą liczbą otrzyma  tytuł i statuetkę Mistrza Polski.

W tym roku organizatorzy, by zwiększyć liczbę sędziów miodów pitnych w Europie planują zorganizować szkolenie i egzamin na sędziego miodów pitnych MJP (Mead Judging Programme). Głównym celem szkolenia jest przygotowanie i wyszkolenie profesjonalnej kadry sędziowskiej w Europie oraz edukacja ludzi w zakresie świadomego i prawidłowego degustowania miodów pitnych.

Warto również wspomnieć, iż dotychczas Konkurs był organizowany przy Europejskiej Konferencji Miodosytników. Niestety zawirowania związane z epidemia koronawirusa na świecie sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się podjąć trudną decyzję i odwołać III Europejska Konferencja Miodosytników.


Zgłoszenia na konkurs można składać do dnia 25.09.2020, a miody powinny zostać dostarczone do organizatorów konkursu najpóźniej w dniu 9.10.2020.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje o konkursie dostępne są  na stronie internetowej konkursu: www.meadmadnesscup.com.

Serdecznie zapraszam do udziału i popularyzacji konkursu!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie