fbpx

Praktyczny Kurs Winiarstwa rozpoczęty

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, Podkarpacka Akademia Wina (więcej o samej inicjatywie tutaj) rozpoczęła w ostatni weekend, roczny cykl wykładów w ramach projektu Praktyczny Kurs Winiarstwa. Jest to najważniejszy obecnie projekt Akademii, na który składać się będzie 20, dwudniowych zjazdów rozłożonych na przestrzeni całego roku. Ambicją organizatorów jest kompleksowe, praktyczne przygotowanie przyszłych, polskich winiarzy. Program kursu, poza częścią teoretyczną zawiera znaczną ilość zajęć praktycznych, które organizowane będą lokalnych winnicach i winiarniach. Planowane jest także odwiedzenie popisowych gospodarstw enoturystycznych na południu Polski. Zwieńczeniem kursu będzie „wino dyplomowe”. To ostatnie, sporządzone własnoręcznie przez słuchaczy kursu pod okiem jego wykładowców – w tym, samego Romana Myśliwca.

Pełny opis kursu oraz jego program, dostępne po kliknięciu.

ac39
Słuchacze oraz wykładowcy pierwszego zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa przed fasadą Pałacu Sroczyńskich w Jaśle. Fot. Roman Myśliwiec

 

Jako bezpośrednio zaangażowany, oddaję pióro jednej z uczestniczek. Zuzanna Biel jest nie tylko słuchaczką Praktycznego Kursu Winiarstwa w Podkarpackiej Akademii Wina ale także członkinią dwóch, szalenie sympatycznych organizacji – Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

Oto Jej relacja:

W ostatnią sobotę stycznia b.r., w zaskakujących chyba wszystkich okolicznościach atmosferycznych rozpoczął się w Jaśle Praktyczny Kurs Winiarstwa prowadzony przez Podkarpacką Akademię Wina. Ani niespodziewane duże opady śniegu, ani piękna słoneczna pogoda nie przeszkodziły stawić się w Pałacu Sroczyńskich wszystkim kursantom, organizatorom oraz szanownym gościom, tj. burmistrzowi Jasła Ryszardowi Pabianowi oraz Alicji Dachowskiej, dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej im. prof. Rudolfa Weigla.

Po oficjalnym przywitaniu się i  wygłoszeniu powitalnych zdań, każdy z uczestników przedstawił się i miał możliwość powiedzenia kilku słów o sobie. Jak się okazuje wśród kursantów są osoby z całej Polski (nawet z Kurpiów!), posiadające już  winnice albo dopiero planujące ją założyć. Każdy podkreślał, że najważniejsze dla niego jest zdobycie szczegółowej wiedzy na temat prowadzenia winnicy w naszym kraju. Trzeba przyznać, że pod tym względem złożyło się idealnie, ponieważ jak podkreśliła Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis: w naszej ofercie szczególny nacisk kładziemy na praktyczne przygotowanie uczestników do zawodu winiarza. Teoria (…) będzie przygotowaniem do zajęć praktycznych w winnicy i przetwórni, a tego najbardziej potrzebują przyszli winiarze.

Wykład inauguracyjny poprowadzony przez Ewę Wawro wprowadził nas w tematykę winiarską opowiadając o historii wina i uprawy winorośli na świecie i w Polsce oraz przedstawiając stowarzyszenia, instytucje zajmujące się winiarstwem i wydarzenia organizowane w kraju. Jednak pierwszy dzień Kursu nie był tylko uroczystym dniem otwarcia, zapoznawania się i integracji. Już od samego początku uczestnicy zostali „zapędzeni do roboty”. Wojciech Bosak szczegółowo przedstawił nam zasady i technikę profesjonalnych degustacji winiarskich i od razu polecił nam stosowanie ich w praktyce. Degustowaliśmy i ocenialiśmy w sumie dziewięć win z polskich winnic, m.in. z Winnicy Golesz i Winnicy Smykań.

Weekend spędzony w Jaśle, na pierwszym zjeździe Praktycznego Kursu Winiarstwa, uważam za bardzo udany. Zapowiada ciekawy najbliższy rok, spędzony na wspólnej nauce, dyskusjach, pracach. Profil uczestników jest bardzo zróżnicowany co może zaowocować ciekawymi dyskusjami. Organizatorzy Kursu postawili wysoko poprzeczkę zarówno sobie, jak i kursantom, proponując dużo zajęć na wysokim merytorycznie poziomie.

***

Wszystkich, którzy nie zdążyli zapisać się na kurs roczny mogę w tym momencie pocieszyć. Już niebawem, poprzez stronę internetową Podkarpackiej Akademii Wina, będzie można zakupić wstęp na pojedyncze zjazdy lub dni zjazdowe, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Do zobaczenia w Jaśle!

Oficjalny KOwiec Praktycznego Kursu Winiarstwa 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie