fbpx

Prezydent u polskich winiarzy

Winiarze polscy, dostąpili w minionym tygodniu, niemałego zaszczytu. W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, zamek w Janowcu (w którym to siedzibę posiada wspomniane Stowarzyszenie), odwiedził wraz z małżonką Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Poza gospodarzami w wydarzeniu brali udział także członkowie Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w Janowcu. Fot. Maciej Kaczanowski, www.dziennikwschodni.pl

Prezydent przypomniał w swoim wystąpieniu o tradycjach winiarskich austriackiej Galicji, wyrażając ubolewanie nad tym, iż poprzedni system przyczynił się niewątpliwie do zniszczenia kultury wina w powojennej Polsce. Prezydent podkreślił też, że odbudowa winiarstwa polskiego wymaga wiele pracy i dalszego zbierania doświadczeń oraz zwrócił uwagę na konieczność skupiania się samych winiarzy w różnych formach organizacji producenckich, które będą mogły skutecznie dbać o interesy środowiska i lobbować w kwestii dalszych zmian prawa.

Przedstawiciele środowisk winiarskich, przypomnieli zaś głowie państwa sytuację z jaką muszą zmagać się producenci wina w naszym kraju. Jako główne problemy wskazano, nieprzyjazne i niedostosowane do potrzeb i warunków, regulacje prawne. Rola głównego wroga przypadła oczywiście ustawie o wychowaniu w trzeźwości ale nie oszczędzono też gorzkich słów regulacjom podatkowym oraz samej ustawie winiarskiej.

Szersza relacja na stronie organizatorów spotkania.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie