Prezydent u polskich winiarzy

Winiarze polscy, dostąpili w minionym tygodniu, niemałego zaszczytu. W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, zamek w Janowcu (w którym to siedzibę posiada wspomniane Stowarzyszenie), odwiedził wraz z małżonką Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Poza gospodarzami w wydarzeniu brali udział także członkowie Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w Janowcu. Fot. Maciej Kaczanowski, www.dziennikwschodni.pl

Prezydent przypomniał w swoim wystąpieniu o tradycjach winiarskich austriackiej Galicji, wyrażając ubolewanie nad tym, iż poprzedni system przyczynił się niewątpliwie do zniszczenia kultury wina w powojennej Polsce. Prezydent podkreślił też, że odbudowa winiarstwa polskiego wymaga wiele pracy i dalszego zbierania doświadczeń oraz zwrócił uwagę na konieczność skupiania się samych winiarzy w różnych formach organizacji producenckich, które będą mogły skutecznie dbać o interesy środowiska i lobbować w kwestii dalszych zmian prawa.

Przedstawiciele środowisk winiarskich, przypomnieli zaś głowie państwa sytuację z jaką muszą zmagać się producenci wina w naszym kraju. Jako główne problemy wskazano, nieprzyjazne i niedostosowane do potrzeb i warunków, regulacje prawne. Rola głównego wroga przypadła oczywiście ustawie o wychowaniu w trzeźwości ale nie oszczędzono też gorzkich słów regulacjom podatkowym oraz samej ustawie winiarskiej.

Szersza relacja na stronie organizatorów spotkania.

 

 

 

paragrafwkieliszku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *