Zestawy prezentowe z alkoholem
Sezon przedświąteczny jest już w wyraźnym natarciu. Aktywność przedsiębiorców handlujących alkoholem skupia się w tym roku na poszukiwaniu alternatywnych kanałów dystrybucji. Wpis dzisiejszy popełniam z uwagi na powtarzające się ostatnim czasem pytanie „Czy muszę mieć zezwolenie na sprzedaż paczek prezentowych zawierających alkohol?„.
CZY NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH POTRZEBA ZEZWOLENIA?
Zakładając, że przedmiotowa dziś „paczka prezentowa” nie ma szczególnych, magicznych właściwości to w ten sposób powinno brzmieć zadawane pytanie 🙂 Jak łatwo się domyślić, odpowiedź na nie jest jednoznaczna – tak, aby sprzedawać napoje alkoholowe trzeba posiadać stosowne zezwolenie. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
Jaki rodzaj zezwolenia potrzebujemy? – to zależy
Jeśli chcecie przygotowywać paczki prezentowe i sprzedawać je dalszym pośrednikom, czyli podmiotom, które odsprzedadzą je dalej – potrzebujecie zezwolenia hurtowego na sprzedaż danego rodzaju napojów alkoholowych.
Jeśli sprzedawać będziecie bezpośrednio odbiorcom końcowym, którzy paczki te rozdadzą swoim pracownikom czy kontrahentom (nie będą ich dalej odsprzedawać) to potrzebujecie zezwolenia detalicznego, wydawanego przez lokalną gminę.
Nie ma tu żadnego znaczenia, czy wystawicie do danej transakcji fakturę ani też czy klient jest przedsiębiorcą. Rodzaj potrzebnego nam zezwolenia zależy wyłącznie od tego co nasz klient zrobi z zakupionym alkoholem. Restauracji, która kupuje alkohol oferowany klientom, sprzedajmy ten produkt w oparciu o zezwolenie hurtowe. Jeśli jednak ta sama restauracja kupuje od nas alkohol w celu przekazania go w prezencie swoim parterom biznesowym, albo wypicia z pracownikami podczas imprezy świątecznej, występuje tu jako konsument – mamy więc prawo sprzedać jej ten alkohol (na fakturę) posiadając jedynie zezwolenie detaliczne.
Jak zapewne wiecie, zezwolenia (zarówno hurtowe jak i detaliczne), wydawane są odrębnie dla różnych kategorii napojów alkoholowych:
- do 4,5% alkoholu oraz piwo
- od 4,5% do 18% alkoholu z wyjątkiem piwa
- powyżej 18% alkoholu
CZY FIRMA KTÓRA CHCE OBDAROWAĆ KLIENTÓW LUB PRACOWNIKÓW ALKOHOLEM MUSI POSIADAĆ ZEZWOLENIE?
Nie, każdy ma prawo obdarować inną osobę. Zezwolenie potrzebne jest jedynie na sprzedać. Nie! Sprzedaż paczki i podarowanie butelek gratis nie rozwiązuje problemu 😉
Ważne jest oczywiście aby alkohol pochodził z legalnego źródła i jeśli przepisy tego wymagają posiadał banderolę. Alkohol przewieziony samodzielnie przez granicę w ramach limitu zwolnienia z akcyzy jak też alkohol wytworzony domowym sposobem, może być wykorzystany jedynie na własny użytek. Rozumie się przez to jedynie potrzeby własne, rodziny oraz przyjaciół. Rozdawanie domowego alkoholu gościom, klientom czy kontrahentom zdaje się wykraczać poza granice użytku własnego.
A czy zezwolenie detaliczne trzeba posiadać gdy w boxach prezentowych wkłada się miniaturki alkoholi? Pozdrawiam
Jeśli sprzedajemy zestawy w których jest alkohol to sprzedajemy alkohol. Wówczas oczywiście musimy uzyskać stosownie zezwolenie.
To co jest tutaj napisane, trochę koliduje z informacjami które uzyskuje się bezpośrednio w urzędach gmin. Otóż pracownicy urzędu twierdzą ( sprawdzane w kilku), że nie ma możliwości uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu w zestawach przez internet, gdyż jest to nielegalne. I cała sprzedaż internetowa jest podobno nielegalna, bo nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy nabywca jest osobą pełnoletnią. Jak mnie poinformowano wszelkie sklepy itp. które sprzedają w ten sposób poprzez strony internetowe, robią to nielegalnie. Koncesję można otrzymać tylko na sprzedaż z punktu stacjonarnego, i tylko w nim takowej sprzedaży możemy dokonywać
Gzie napisałem, że o „koncesji na sprzedaż alkoholu w zestawach przez internet”?
Jak taki zestaw prezentowy ma się do oświadczenia o sprzedaży alkoholu składanego co roku do koncesji? Na fakturze widnieje jedna pozycja a produktów w zestawie jest kilka, alkohol to tylko jeden z nich.
Zakładam, że wiemy jaka jest wartość alkoholu w paczkach.