fbpx

Zróbmy coś dobrego!

Zbliżają się święta a wraz z nimi kolejny finał największej w naszym kraju akcji dobroczynnej – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielu z nas angażuje się corocznie, by wspólnymi siłami zrobić coś niezwykle ważnego. W tym roku, licytowana będzie także winiarska atrakcja niezwykłej wagi i unikalności – wino z najstarszego krzewu winorośli na świecie!


Stara Trta, której wiek szacowany jest na 400-450 lat zachowała się w Mariborze – drugim co do wielkości mieście Słowenii i wedle aktualnych ustaleń, jest najstarszym żyjącym krzewem winorośli właściwej. W roku 2004 została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, co zapoczątkowało jej światową karierę. Dziś jest dumą Słowenii i największą atrakcją Mariboru. Można ją podziwiać w samym centrum miasta, nad brzegiem rzeki Drawy.

Pomimo swojego słusznego wieku co roku daje owoce, pozwalające jednak na wytworzenie zaledwie 20-40 litrów wina. W swoim życiu przeżyła wiele niebezpieczeństw i parokrotnie była bliska śmierci. Nie zabiły jej pożary i bombardowania miasta, ocalała także w czasie napadów tureckich. Nie poddała się również największej katastrofie w historii europejskiego winiarstwa – epidemii filoksery. Co prawda apokaliptyczna mszyca zaatakowała również ją, ale wylewająca dwa razy do roku Drawa okazała się wybawieniem rośliny. Filoksera nie toleruje bowiem gleb piaszczystych i dużej wilgoci, zwłaszcza stojącej wody.

Najważniejszym wydarzeniem roku w Mariborze jest uroczyste winobranie. Niestety, jedynie nieliczni mogą spróbować tego unikalnego wina. Jest ono wlewane jest do małych (0,25l) buteleczek, specjalnie zaprojektowanych przez słoweńskiego designera Oskara Kogoja.

Wino stanowi dar protokolarny burmistrza miasta. Wśród obdarowanych tym niezwykłym darem znaleźli się między innymi: Vaclav Havel, Bill Clinton, Wladimir Putin, japoński cesarz Akihito, Dalajlama, Benedykt XVI, Brad Pitt czy Arnold Schwarzeneger.

Dotychczas jedynym Polakiem, który otrzymał wino Starej Winorośli, był Jan Paweł II!

Stara Winorośl należy do lokalnego szczepu modra kavčina. Znana jest również pod nazwą žametna črnina, albo w skrócie žametovka, co można przetłumaczyć jako „aksamitka” i co naprowadza nas na charakter otrzymywanego z niej wina. Žametovka daje wino subtelnie czerwone, delikatne i owocowe w smaku, o niskiej zawartości alkoholu. Smak wina Starej Winorośli jest jednak zagadką, gdyż niewiele osób mogło go spróbować. Z pewnością wiek i brak amerykańskiej podkładki wpływa na jego charakter, o czym wkrótce będzie się mógł o tym przekonać zwycięzca licytacji zorganizowanej przez krakowski sztab WOŚP!

 


Burmistrz Mariboru, pan Aleksander Saša Arsenovič, zdecydował się wyróżnić dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wesprzeć 28. finał tym unikalnym darem. Tym samym w Polsce odbędzie się pierwsza na świecie licytacja tego wina. Było już podejmowanych kilka prób pozyskania wina Starej Winorośli na podobne wydarzenia, ale sztuka ta udała się dopiero polskiemu blogerowi Damianowi Buraczewskiemu. Damian prowadzi od kilku lat blog o słoweńskim winiarstwie pod nazwą slovvine.com.

Licytacja odbędzie się w formie tradycyjnej, podczas wydarzenia poprzedzającego wielki finał, 10 stycznia 2020 roku w Krakowie. Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w licytacji, proszę zatem o pilny kontakt. W licytacji wezmą udział wyłącznie zaproszone osoby a paragraf został wyposażony w stosowną pulę zaproszeń 😀 

Oby WOŚP oraz Stara Trta rosły do końca świata i jeden dzień dłużej!

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie