fbpx

Czym jest bierbrand?

Przewidywana przeze mnie już kilka lat temu rewolucja mocnych alkoholi w ich rzemieślniczym wydaniu rozkręca się w najlepsze. Z całą pewnością poświęcimy jej produktom znacznie więcej uwagi i tutaj. Zwłaszcza, że paragraf raz kolejny zaangażował się rewolucyjne boje, także po producenckiej stronie 🙂 Dziś przedstawię Wam rodzaj alkoholu zasadniczo nieznany, choć surowiec który służy do jego produkcji jest w naszym kraju wyjątkowo powszechny. Przed Wami BIERBRAND – czyli destylat piwny!


WYROBY SPIRYTUSOWE

Nie można omówić definicji interesującego nas dziś produktu, bez krótkiego wstępu do przepisów poświęconych wyrobom spirytusowym.

Wyrób spirytusowy oznacza napój alkoholowy:

a) przeznaczony do spożycia przez ludzi;
b) posiadający szczególne właściwości organoleptyczne;
c) o zawartości alkoholu wynoszącej minimum 15 % obj.;
d) wytwarzany:

bezpośrednio,

  • w drodze destylacji – z dodatkiem lub bez środków aromatyzujących – naturalnie sfermentowanych wyrobów,
  • w drodze maceracji – lub podobnego przetwarzania – surowców roślinnych w alkoholu etylowym pochodzenia rolniczego lub destylatów  pochodzenia rolniczego lub napojów spirytusowych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia,
  • w drodze dodania środków aromatyzujących, cukrów lub innych substancji słodzących, lub innych produktów rolnych lub środków spożywczych do alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego lub destylatów pochodzenia rolniczego lub napojów spirytusowych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia;

lub poprzez zmieszanie napoju spirytusowego z jednym lub więcej niż jednym spośród niżej wymienionych:

  • inne napoje spirytusowe,
  • alkohol etylowy pochodzenia rolniczego lub destylat pochodzenia rolniczego,
  • inne napoje alkoholowe
  • inne napoje

To kategorii tej zaliczyć możemy zatem szereg znanych nam alkoholi spożywczych – począwszy od wódki,nalewek czy rozlicznych likierów, poprzez popularne destylaty jak whisky, rumy, giny czy brandy aż po awangardowe produkty, do których niewątpliwie należy ten, dziś przez nas omawiany.

Znakowanie napojów spirytusowych


DESTYLOWANE PIWO

Bierbrand, zwany też eau de vie de bière – to nic innego ja brandy piwna, czyli napój alkoholowy otrzymywany z destylacji piwa. Ten mało znany w Polsce destylat z całą pewnością przypadnie do gustu rodzimemu konsumentowi. Wraz z rozwojem rzemieślniczej rewolty alkoholi mocnych, ich siły będą łączyć się z całą pewnością łączyć z dorobkiem piwnej rewolucji. Trunek ten jednak znany jest już od dawna w państwach mniej podatnych na piwną reformację. Całkiem popularną jest brandy piwna tworzona przez naszych południowych sąsiadów – znanab tam jako  Pivovica.

Formalnie to napój spirytusowy otrzymywany wyłącznie w drodze bezpośredniej destylacji pod normalnym ciśnieniem świeżego piwa o zawartości alkoholu wynoszącej mniej niż 86 % obj., takiego że otrzymany destylat zachowuje właściwości organoleptyczne pochodzące z piwa.

Minimalna, objętościowa zawartość alkoholu w Bierbrand lub eau de vie de bière wynosi 38 %. Napój ten nie może też być aromatyzowany ani wzmacniany przez dodatek alkoholu. Może jednak zawierać dodatek karmelu, służący poprawie jego barwy.

(Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89)

Wiedząc czym jest piwo, można powiedzieć, że Bierbrand to tak naprawdę destylat z nachmielonej brzeczki na okowitę zbożową czy whisky. Różnic jest jednak kilka. Niezależnie od podstawowego surowca, którym zarówno dla większości whisky jak i piw pozostaje faktycznie jęczmień, różnice pojawiają się na już wczesnym etapie.

Podstawową różnicą jest fermentacja. Ta w przypadku brzeczki do whisky odbywa się na drożdżach gorzelniczych, spłycających niekiedy profil aromatyczny wykorzystanego surowca. Półprodukt piwnej brandy jest jednak piwem, wytworzonym zgodnie z prawidłami browarniczego rzemiosła.

Brzeczka, której życiowym celem jest przeistoczenie się w whisky nie podlega też oczywiście chmieleniu. Producenci piwa, z oczywistych przyczyn, dodatek ten traktują natomiast bardzo poważnie. Browary rzemieślnicze z solidnej goryczki i intensywnych aromatów nowofalowego chmielu, uczyniły wręcz swój znak rozpoznawczy. Gotowy Bierbrand powinien więc charakteryzować się wyczuwalnym aromatem chmielu.

W przeciwieństwie do whisky, nie jest oczywistością (czy też wymogiem prawnym), starzenie w dębowych beczkach. Choć oczywiście nie brakuje piwowic odpoczywających w ten sposób po trudach spirytualnego przeistoczenia, to w większości przypadków mamy do czynienia z destylatem czystym, niepoddanym dojrzewaniu.

Podstawową różnicę tworzy zatem warstwa sensoryczna a różnice pomiędzy słodowymi, bogatymi w aromatyczne subtelności whisky a rześkimi, intensywnymi w uwodzicielskich aromatach, destylatami piwnymi.

Piwo tuż przed swoją wielką metamorfozą 🙂 Fot. Radosław Froń

POLSKA „PIWOWICA” I MAŁY FESTIWAL PRÓŻNOŚCI 😉 

Ostatnie miesiące przyniosły nam narodziny nowej kategorii destylatów także w Polsce. Pierwszymi destylatami z piwa (przynajmniej z rzemieślniczego surowca a to interesuje nas wszystkich najbardziej) były debiutujące w ostatnich miesiącach bierbrandy ze znanych, bieszczadzkich browarów Ursa Maior (bardzo mała partia, dostępna jedynie w browarze, powstała z piwa Ursa Dwa Misie) oraz Browaru Dukla. Ten ostatni, uszlachetnieniem swojego piwa do czystej i treściwej postaci, świętował swoje 5 lecie (spóźnione lecz serdeczne, paragrafowe życzenia :P). Materiał do świętowania wybrano też pierwszorzędny, destylując 3 letniego portera bałtyckiego z dodatkiem suski sechlońskiej, leżakowanego w beczce po Jack Daniel’s. W przypadkach obu firm, wyprodukowane jedynie krótkie serie kolekcjonerskie.

Z nieukrywaną przyjemnością i satysfakcją pochwalę się jednak bierbrandem i ja 😉 Połączenie sił dwóch przedsięwzięć w które jestem osobiście zaangażowany, zaowocowało powstaniem nowej piwnej brandy – DESTYL BIERBRAND.

Marka DESTYL™ to nowa marka alkoholi kraftowych, która została stworzona w 2019 roku przeze mnie oraz Bartosza Wilczyńskiego (Krakowski Promotor Kulinarny, ambasador polskich win, cydrów i innych rzemieślniczych alkoholi, od lat doradzający najlepszym szefom kuchni, juror w konkurach branżowych). Nasze destylaty tworzone są i będą z wykorzystaniem najlepszych surowców dostarczanych przez zaprzyjaźnionych, polskich producentów – winiarzy, sadowników, rolników i piwowarów, a ich destylacja prowadzona w małych, rzemieślniczych destylarniach. Zgodnie z założeniem, destyle produkowane będą w krótkich, sezonowych seriach, według naszych autorskich, niekiedy kontrowersyjnych pomysłów i udostępniane w topowych restauracjach i najlepszych sklepach specjalistycznych 🙂

Pierwszym destylatem, który debiutował tuż przed pandemią (jeszcze o nim napiszę) była polska „grappa” czyli okowita z wytłoków gronowych. Jako bazę do stworzenia debiutanckiego produktu posłużyły nam winogrona z ekologicznej Winnicy Wieliczka. Jej właściciele Agnieszka Rousseau i Piotr Jaskóła należą do grona najlepszych winiarzy w Polsce, a swoją winnicę prowadzą z szacunkiem dla natury, bez użycia chemicznych środków. Zapewniło to najwyższą jakość surowca, a dzięki niej także oczekiwane walory sensoryczne gotowego produktu o wyjątkowym aromacie 🙂  Drugim destylem, który przedstawiamy właśnie szerszej publice jest omawiana tu brandy piwna – produkt, który ustąpił debiutanckiej roli wytłokom gronowym ale, który też od samego początku był dla mnie, rzemieślniczego browarnika, niezwykle ważny.

DESTYL BIERBRAND to historia specjalnie uwarzonego piwa, które powstało w rzemieślniczym Browarze Dwie Wieże i było naszą autorską interpretacją klasycznego stylu American Pale Ale. Jego podstawę stanowił słód Pale Ale, zaś aromatyczne wykończenie zapewniły nowofalowe, amerykańskie chmiele Citra i Simcoe – sztandary piwnej rewolucji, dodane na etapie cichej fermentacji. Piwo uwarzone w trudnych czasach pandemii zostało przedestylowane już w kwietniu 2020 roku, czekało jednak na swój wielki dzień, który wreszcie nadszedł 😀

Na spragnionych nowych doznać czeka, krótka seria zaledwie 390, ręcznie znakowanych butelek!

Więcej informacji o projekcie, w tym wykaz miejsc w których można nabyć nasze produkty (zarówno hurtowo jak i detalicznie), znajdziecie na stronie destyl.pl

Zachęcam też to polubienia naszego profilu na Facebooku.



Jeśli natomiast chcielibyście stworzyć swój własny bierbrand lub inny rodzaj alkoholu pod własną marką serdecznie zapraszam do współpracy 🙂

Z gorzelniczym pozdrowieniem!

*nie jestem pewien czy to był wpis sponsorowany ale z pewnością zawierał lokowanie produktów 😉

Wyniki III Warsaw Spirits Competition 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formularz

Chcesz zadać pytanie lub potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie