Mieszanie alkoholi w drinkach a rodzaj zezwolenia

Poza trunkami spożywamy w formie kanonicznej, sięgamy coraz to częściej po drinki złożone z różnego rodzaju alkoholi. Kłopot, któremu poświęcam dzisiejszy, krótki wpis, sprawia kwestia jakiego rodzaju zezwolenia potrzebujemy by sprzedawać tego typu koktajle w swoim barze czy restauracji. Zapraszam do lektury.


Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych (Art. 18 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości):

  • do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo;
  • powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
  • powyżej 18% zawartości alkoholu

O ile nie budzi najmniejszej wątpliwości kwestia znalezienia właściwego miejsca dla piwa o tyle kłopotliwe staje się już przyporządkowanie innych alkoholi do właściwej kategorii. Dla przykładu, część win wzmacnianych (takich jak Porto) może osiągać poziom alkoholu wyższy niż graniczne 18% przewidziane dla kategorii naturalnie kojarzonej z winem.

Jeszcze większy problem stanowi jednak kłopot dziś przedmiotowy. Co z podawaniem napojów powstałych w wyniku mieszania ze sobą alkoholi o różnej zawartości alkoholu? Czy lokal posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 18% może dokonywać legalnej sprzedaży drinków, w których zawartość alkoholu nie przekracza ostatecznie 18%? Jak się okazuje, nie zawsze!


Większość popularnych koktajli powstaje w wyniku mieszania ze sobą składników alkoholowych z niealkoholowymi. Alkoholową część stanowić mogą zarówno niskoalkoholowe wina (jak drinki oparte na winach musujących czy winach likierowych) jak też znacznie mocarniejsze destylaty i maceraty spirytusowe.

Zezwolenie w istocie pozwala nam na sprzedaż napojów o określonej widełkami ustawowymi zawartości alkoholu. Błędnym i nieuprawnionym jest jednak odnoszenie do ustawowych widełek, drinków powstałych wtórnie z mieszania alkoholi, z których część będzie pierwotnie mocniejsza niże owe 18%. Niestety, ale dodając do drinka napój o zawartości alkoholu większej niż 18%, koniecznym będzie posiadanie zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18%, nawet jeśli sam drink ma znacznie mniejszą moc.

W praktyce gospodarczej kłopot pojawi się już na etapie zakupu mocniejszych składników drinków. Co do zasady, hurtownik nie powinien sprzedaż detaliście alkoholi mocnych jeśli ten nie posiada stosownego zezwolenia obejmującego także tego typu produkty.

Bądźcie czujni i nie dajcie się zwieść fałszywym mitom.

paragrafwkieliszku

2 Comments

  1. Witam,
    Czy posiadasz wiedzę jak wygląda aktualny stan zaawansowania prac w zakresie zniesienia banderol na wino? Z ubiegłorocznych zapowiedzi Min. Rozwoju, obowiązek banderolowania miał być zniesiony w Ikwartale 2018. Jakieś ostatnie newsy w temacie?

    • Problem w tym, że Ministerstwo Rozwoju zapowiadało zmianę przepisu pozostającego w gestii Ministerstwa Finansów 🙂 Wieść niesie, że obowiązek banderolowania ma zostać zawieszony na próbę od drugiego półrocza tego roku. Zobaczymy jak będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *