Rejestracja winnicy – krok po kroku

Kompletny opis procedury legalizacji wina z własnej winnicy za nami. Przed nami natomiast czas intensywnej pracy w winnicach, winiarniach i… urzędach 😛

W 10 odcinkach udało się zmieścić możliwie kompletną procedurę związaną z rejestracją własnej winnicy oraz wprowadzeniem do obrotu pochodzącego z niej wina.

Ufam, że informacje tu zebrane będą dla Was przydatne i przyczynią się do obniżenia organizacyjnego dyskomfortu związanego nieszczęśliwie z tak szlachetną inicjatywą.  Życzę Wam wszystkim możliwie przyjemnej rejestracji i samych, dobrych roczników!

Dla ostatecznego ułatwienia sprawy, przygotowałem dla Was także małą, graficzną pomoc.

Powodzenia!

INDEKS WPISÓW:

 1. EWIDENCJA PRODUCENTÓW

 2. REGON

 3. NIP I VAT

 4. CERTYFIKACJA

 5. SANEPID

 6. AKCYZA

 7. DEKLARACJA ILOŚCI WINA

 8. URZĘDOWE SPRAWDZENIE

 9. ZEZWOLENIE NA SPRZEDAŻ WINA

 10. BANDEROLE I ZAPŁATA AKCYZY

 

paragrafwkieliszku

10 Comments

 1. Wszystko wspaniale, ale co jeśli mam winnicę ok 600m2 i robię jakieś 500L wina i drugie tyle soku. Chciałbym je legalnie sprzedawać (produkt lokalny)? Nie jestem rolnikiem. Zwykła emerytura. Założenie firmy, kasa fiskalna itp. przekracza zysk ze sprzedaży. Na festynach z prezentacją żywności ekologicznej nie da się takiego wina zaprezentować, choć „zepsuty” sok innych idzie jak woda 🙂 Co robić?

  • Zupełnie bez formalności oczywiście się nie uda, ani w tym kraju, ani żadnym innym jeśli mówimy o legalnej sprzedaży 🙂 Proszę jednak zwrócić uwagę, na dość przyjazny charakter procedury dla małego winiarza. Nie ma potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej czy obowiązku odbioru przez sanepid. Wystarczy zgłosić swoją małą nawet winnicę do KOWR. Kasa fiskalna jest konieczna jeśli chcemy sprzedawać wino klientowi detalicznemu. Trzeba ją kupić ale urząd skarbowy dofinansowuje taki zakup według mojej wiedzy. Jestem przekonany, że nawet dla 500 litrów wina będzie to opłacalne 🙂

 2. A czy nie powinno się też zarejestrować do Głównego Urzędu Miar, jako podmiot pakujący???

  • Tak, w pewnych przypadkach powinno się też uzyskać decyzję środowiskową dla winiarni. Suplementy w zakresie ww. „procedur dodatkowych” mam w planie opublikować w najbliższym czasie.

 3. Witam
  Czy muszę być rolnikiem żeby zarejestrować winnice w Agencji Rynku Rolnego.Bez zakładania działalności.

  • KOWR (ARR nie istnieje już od kilku lat). Produkować wino bez rejestracji działalności gospodarczej, może winiarz który wino wytwarza z upraw własnych w ilości do 100 hl rocznie.

 4. Mam pytanie czy jeśli będę kupował winogrono od osoby która prowadzi winnice również mogę wytwarzać wino bez rejestracji działalności. Jak wygląda sytuacja gdy dostanę od kogoś winogrono A nie jestem właścicielem winnicy od której dostaje winogrono

  • Niestety nie. Przy zakupie winogron trzeba prowadzić działalność gospodarczą, nadto nie przysługują nam inne ułatwienia dla winiarza, który wytwarza wino z własnych owoców. Konieczny staje się między innymi odbiór winiarni przez inspekcję sanitarną, nie możemy też korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia składu podatkowego (ewentualnie płacić akcyzę w formie przedpłaconej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *