Kody PKD dla producentów i sprzedawców napojów alkoholowych
Oczywistym jest, iż produkcja i sprzedaż napojów alkoholowych stanowią pewien obszar aktywności gospodarczej i jako takie, podlegają obowiązkom rejestracyjnym. Niezależnie od tego czy aktywność tę prowadzimy indywidualnie, w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej, w różnego rodzaju spółkach prawa handlowego czy też w ramach organizacji pozarządowych – ciąży na nas obowiązek poinformowania o szerokości naszych, gospodarczych zainteresowań – czyli o przedmiocie działalności gospodarczej. Ten ostatni podawać należy w sposób zgodny z przyjętą systematyką i jej właśnie, poświęcimy dzisiejsze opracowanie. Serdecznie zapraszam 🙂
CZYM JEST PKD?
PKD to skrót od nazwy Polska Klasyfikacja Działalności – przyjęta oficjalnie systematyka, która porządkuje obszary aktywności gospodarczej w formie kodów.
Główny cel PKD to klasyfikacja podmiotów gospodarczych dla potrzeb statystycznych (REGON). Dzięki posiadanym przez Główny Urząd Statystyczny danym, można opracowywać bilanse gospodarki narodowej, porównywać dane w skali międzynarodowej i ukazywać strukturę gospodarki narodowej.
Wyboru kodu dokonujemy podczas rejestracji działalności gospodarczej, tj. w systemie CEIDG dla działalności indywidualnej oraz na etapie tworzenia umowy bądź statutu spółki prawa handlowego lub organizacji pozarządowej.
Interesujący nas dziś temat regulowany jest przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
JAK ZBUDOWANA JEST LISTA KODÓW PKD?
Określenie przedmiotu działalności tworzy nazwa podklasy oraz pięcioznakowy kod, składający się z dużej litery alfabetu i czterech cyfr.
Tabela takich kodów ma też swój porządek:
- SEKCJA – oznaczony symbolem jednoliterowym, dzieli ogólną zbiorowość na 21 grup rodzajów działalności, na które składają się czynności związane ze sobą z punktu widzenia tradycyjnie ukształtowanego, ogólnego podziału pracy;
- DZIAŁ – oznaczony dwucyfrowym kodem numerycznym, dzieli ogólną zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności według cech, mających zasadnicze znaczenie zarówno przy określaniu stopnia podobieństwa, jak i przy rozpatrywaniu powiązań występujących w gospodarce narodowej (np. w tablicach przepływów międzygałęziowych);
- GRUPA – oznaczony trzycyfrowym kodem numerycznym, obejmuje 272 grupowania rodzajów działalności, dających się wyodrębnić z punktu widzenia procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, bądź też charakteru usługi lub charakteru odbiorcy tych usług;
- KLASA – oznaczony czterocyfrowym kodem numerycznym, obejmuje 615 grupowań rodzajów działalności, dających się wyodrębnić przede wszystkim z punktu widzenia specjalizacji procesu produkcyjnego, czy też działalności usługowej;
- PODKLASA – oznaczony pięcioznakowym kodem alfanumerycznym i obejmuje 654 grupowania. Został on wprowadzony w celu wyodrębnienia rodzajów działalności charakterystycznych dla polskiej gospodarki i będących przedmiotem obserwacji statystycznej. Jeśli na poziomie krajowym nie wprowadzono dodatkowego podziału na poziomie podklasy w stosunku do poziomu międzynarodowego (klasa=podklasie), podklasę taką oznaczono literą Z.
KODY PKD DLA BRANŻY ALKOHOLOWEJ
Jak już wiecie, lista kodów PKD jest bardzo obszerna. Oficjalną i pełną listę kodów PKD znajdziecie TUTAJ. Warto jednak wymienić kilka, sztandarowych kodów, potrzebnych w działalności związanej z napojami alkoholowymi. Poniżej subiektywna lista, która ma służyć za ściągę dla nas wszystkich 🙂
- 01.21.Z – Uprawa winogron
- 11.01.Z – Destylowanie, rektyfikowanie i mieszanie alkoholi
- 11.02.Z – Produkcja win gronowych
- 11.03.Z – Produkcja cydru i pozostałych win owocowych
- 11.04.Z – Produkcja pozostałych niedestylowanych napojów fermentowanych
- 11.05.Z – Produkcja piwa
- 11.06.Z – Produkcja słodu
- 11.07.Z – Produkcja napojów bezalkoholowych; produkcja wód mineralnych i pozostałych wód butelkowanych
- 46.34.A – Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych
- 47.25.Z – Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
- 55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
- 55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
- 55.30.Z – Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
- 55.90.Z – Pozostałe zakwaterowanie
- 56.10.A – Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
- 56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne
- 56.21.Z – Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
- 56.29.Z – Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
- 56.30.Z – Przygotowywanie i podawanie napojów
- 70.10.Z – Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych
- 72.19.Z – Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
- 85.59.B – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
UWAGI PRAKTYCZNE
- Ilość kodów PKD, jakie mogą być aktualnie ujawnione w rejestrze przedsiębiorców KRS (spółki, stowarzyszenia, fundacje, itp.) została zmniejszona do 10 sztuk. Nie oznacza to jednak, że podmiot nie może prowadzić działalności w szerszym zakresie. Nadal możemy wpisywać szeroką listę przedmiotu działalności w naszej umowie (statucie), w widocznej publicznie części rejestru widać będzie jedynie 10 z nich (które sami wybierzemy).
- Zmiany PKD dla działalności indywidualnych (w CEIDG) można zmieniać możliwie sprawnie i bezpłatnie – zmiany w rejestrze przedsiębiorców KRS będą już znacznie bardziej złożone (mogą wymagać zmiany statutu lub umowy, w niektórych przypadkach także w formie aktu notarialnego).
- Kody PKD można wpisywać pełnymi działami (np. 10, 11, 43, itd.). Jeden kod przynajmniej, musi zostać rozpisany do poziomu podklasy (czyli do litery, najczęściej jest to „Z”) – jest to konieczne dla przeważającego rodzaju działalności.