Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych – zgłoszenia do 30 czerwca 2021 roku
Paragraf przypomina… już jutro, czyli 30 czerwca 2021 roku to termin na zarejestrowanie podmiotu w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CPRA). Rejestracja w CRPA zastąpiła składanie formularzy rejestracyjnych AKC-R. Podmioty, które składały wcześniej papierowe zgłoszenie rejestracyjne AKC-R, nie muszą się rejestrować w CRPA, ale do 30 czerwca 2021 roku muszą uzupełnić swoje zgłoszenie rejestracyjne o dane dotyczące właściwego dla ciebie naczelnika urzędu skarbowego.
Rozpoczęcie rejestracji do 30 czerwca będzie uznawane za dochowanie wyznaczonego terminu, pod warunkiem zakończenia procesu rejestracji (i zarejestrowania) podmiotu w CRPA do 31 sierpnia 2021 roku.
JAK ZAREJESTROWAC SIĘ W CRPA?
(za stroną: https://www.gov.pl/web/kas/rejestracja-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych)
Proces rejestracji podmiotu w CRPA jest kilkuetapowy i wymaga:
- założenia konta na PUESC przez osobę fizyczną (właściciela, pracownika lub pełnomocnika podmiotu),
- rejestracji reprezentacji na PUESC, aby uzyskać możliwość aktualizacji danych podmiotu,
- rejestracji w CRPA lub aktualizacji danych firmy, aby zostać zarejestrowanym w CRPA.
Aby rozpocząć rejestrację, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) złóż do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu wniosek wykorzystywany w procedurze rejestracyjnej. Następnie powinieneś otrzymać dokument – Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z przyjęciem do przetwarzania (UPO). UPO to potwierdzenie, że wniosek dotarł do organu rejestracyjnego.
W zależności od zakresu wcześniejszej rejestracji na PUESC wnioskami, które wykorzystuje się przy rejestracji podmiotu w CRPA, mogą być:
- WRR0001 Rejestracja danych osoby [SEAP],
- WPE0001 Rejestracja aktualizacja reprezentacji firmy [SZPROT],
- WRP0001 Rejestracja danych firmy [SZPROT],
- WRP0002 Aktualizacja danych firmy [SZPROT].
Przesłanie co najmniej jednego z tych wniosków w terminie przewidzianym na rejestrację do CRPA i otrzymanie UPO będzie uznane za dochowanie terminu (chyba, ze uchybienie terminowi nastąpi z przyczyn leżących po stronie organu).
Dokładną instrukcję znajdziecie tutaj: https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych
PODSTAWA PRAWNA
- ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
- rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 stycznia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych, które powinny być zawarte w dokumentach związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego
- rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 21 stycznia 2021 r. w sprawie wyznaczenia dyrektora izby administracji skarbowej właściwego w sprawach Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych
Co w sytuacji, kiedy termin 30 czerwca został przekroczony?
Prawdopodobnie nic szczególnego 🙂 Bez konta w PUESC nie da się jednak złożyć deklaracji akcyzowych a te od 1 lipca są wyłącznie elektroniczne.